Geodetski elaborat za evidentiranje, brisanje ili promjenu podataka o zgradama
Ovaj Geodetski elaborat potrebno je izraditi ako se na katastarskoj čestici nalazi zgrada ili dio zgrade koja/i nije evidentiran/a u katastarskom operatu i/ili u zemljišnoj knjizi ili nije evidentiran stvarni/a oblik, površina ili namjena već evidentirane zgrade. Uz ovaj elaborat prilažu se dokazi legalnosti zgrade (Rješenje o izvedenom stanju ili uporabna dozvola). Zgrade se mogu evidentirati u katastar I zemljišnu knjigu i bez dokaza o legalnosti zgrade uz zabilježbu u zemljišnoj knjizi da isti nije priložen.
Geodetski elaborat za evidentiranje stvarnog položaja pojedinačnih već evidentiranih katastarskih čestica
Nažalost još uvijek na većem dijelu teritorija R.H. postoji razlika između stvarnog stanja u naravi i stanja u katastru I zemljišnoj knjizi u pogledu oblika, površine i načina uporabe katastarskih čestica. Takva stanja potrebno je uskladiti odn. evidentirati stvarno stanje u pogledu oblika, površine I načina uporabe sa terena u katastar I zemljišnu knjigu. Takva usklađena/”sređena” nekretnina uvjet je za kvalitetno raspolaganje I gospodarenje istom. Uvjet za izradu ovog elaborata je da se međe na terenu mogu smatrati nepromijenjenima (ispunjenje površinskog kriterija od 20%) I da međe nisu sporne (suglasnost međaša).
Geodetski elaborat za diobu ili spajanje katastarskih čestica i Geodetski elaborat provedbe Rješenja o utvrđivanju građevne čestice-okućnice
Želite li parcelirati/dijeliti katastarsku/e česticu/e u svrhu razvrgnuća suvlasničke zajednice, kupoprodaje dijela čestice radi povećanja ili smanjenja okućnice potrebno je izraditi Geodetskiski elaborat za diobu ili spajanje katastarskih čestica ili Geodetski elaborat provedbe Rješenja o utvrđivanju građevne čestice-okućnice.
Geodetski elaborat koji se izrađuje za čestice koje se nalaze unutar granica građevinskog područja, izrađuje se prema Rješenju o utvrđivanju građevne čestice-okućnice koje izdaje nadležni odjel za prostorno uređenje i graditeljstvo na zahtjev stranke.
Geodetski elaborat za diobu čestica koji se izrađuje za čestice koje se nalaze izvan granica građevinskog područja ne podliježe ovjeri nadležnog odjela za prostorno uređenje I graditeljstvo ali je od navedenog odjela potrebno ishoditi akt da se predmetne čestice nalaze izvan granica građevinskog područja.
Geodetski situacijski nacrt je prikaz stvarnog stanja terena (konfiguracija), zgrada I drugih građevina i granica katastarskih čestica u položajnom i visinskom smislu. Izrađuje se u svrhu projektiranja, ishođenja Uporabne dozvole, utvrđivanja stvarnog oblika I površine čestica, te kao kao sastavni dio geodetskog projekta u svrhu ishodovanja građevinske ili lokacijske dozvole.
Katastar vodova je evidencija o vodovima kanalizacijske, vodovodne, toplovodne, elektroenergetskete, telekomunikacijske, naftovodne i plinovodne mreže, a uz podatke o samim vodovima upisuju i podaci o njima pripadajućim objektima. Geodetska izmjera se novopostavljenih vodova se provodi kod otvorenog rova, a za evidentiranje postojećih vodova koriste se vidljivi vanjski znaci, ili se otkrivaju otkopavanjem i tragačem… Izmjeru možemo izvršiti dronom, te izraditi ortofoto rezolucije od 1cm i digitalni model terena/reljefa (DMT) kao podloge za projektiranje.
Plan posebnih dijelova zgrade izrađuje se za potrebe uspostave etažnog vlasništva u zemljišnoj knjizi (gruntovnici). To znači da postajete samovlasnik određene samostalne uporabne cjeline u zgradi, odnosno stana (ili poslovnog prostora) i njegovih sporednih dijelova i pripadaka (ako ih ima: terase, spremišta, garaže, parkirna mjesta i slično, a koji služe uporabi stana ili posl. prostora). Uspostavom etažnog vlasništva omogućujete bilo kakav pravni promet vašeg stana (kupoprodaja, darovanje, hipoteka) neovisno o volji i privoli ostalih vlanika stanova u zgradi. Etažnim vlasništvom postajete suvlasnik na cijeloj nekretnini, odnosno na cijeloj katastarskoj čestici (zgrada i zemljište oko zgrade koje čini jednu kat. česticu), ali je to suvlasništvo točno ograničeno na samovlasništvo stana. Suvlasnički dio izračunava se prema korisnoj površini stana u odnosu na ukupan zbroj korisnih površina u zgradi (u odnosu na korisnu površinu ostalih stanova).
U praksi se događa da se suvlasnici stanova sporazumno dogovaraju o korištenju okućnice, te se na njihov zahtjev izrađuje Plan sporazumnog korištenja okućnice, koji je sastavni dio Međuvlasničkog ugovora. Takvi sporazumno dogovoreni dijelovi okućnice ne ulaze u omjer etažnog vlasništva stana.
ivica.malec@gmail.com
Copyrights © 2019 Sva prava pridržana. Stranicu izradio WIWO, design.Visual comunication.